День народження: 29 квітня 1970 р.\ Місце народження: м. Бостон, США\ Зріст: 183 см.\ Вага: 65 кг.\ Сімейний стан: не одружена\
Майбітная акторка Ума Турман народилася 29 квітня 1970 року в Бостоні, у великій родині шведської манекенниці та професора, німця за походженням. Її батько, Роберт Турман, був фахівцем зі східних вірувань і приятелем Далай-лами, колись – буддійським ченцем, тому не дивно, що доньку назвали на честь індійської богині краси та світла Уми.
Виростала Ума в Амхерсті, де викладав її батько, у доволі богемній атмосфері – в їхньому будинку постійно були гості, здебільшого буддисти. Незвичайне виховання заважало Умі спілкуватися з однолітками – вона страшенно соромилася свого імені та хотіла його змінити. Через несхожість на інших Турман росла знервованою та незграбною дитиною.
Рішення стати акторкою прийшло до Уми після невеличкої вдалої ролі у шкільному театрі. У 15 років Турман покинула школу та присвятила себе вдосконаленню акторської майстерності. Гроші на проживання в цей час Турман заробляла, працюючи офіціанткою, моделлю та мийницею посуду. Молода акторка шукала ролі у фільмах та переїжджала з міста в місто.
У 16 років з нею трапився випадок, який назавжди залишився в пам’яті. Вона оселилася в Нью-Йорку, винаймала крихітну квартирку, підробляла офіціанткою, намагалася пробитися у велике кіно і якось увечері познайомилася в нічному клубі з 35-річним чоловіком. Він розповів, що давно знімається в кіно і може допомогти Умі, запросив дівчину до себе додому «поспілкуватися».
Дівчина була надто юною та наївною, щоб зрозуміти справжній намір співрозмовника, хоча він і був очевидним.
З’явилася до нього в дім, а коли усвідомила, що з нею хочуть вчинити, було надто пізно. Вхід був зачинений, замок захований, а на її благання та прохання ніхто не відгукнувся. Закінчивши задумане, ґвалтівник відпустив її на волю.
У 1987 році їй запропонували головну роль у низькобюджетному трилері «Поцілуй татуся перед сном». Стрічка зазнала невдачі, проте за перевтілення в юну спокусницю її похвалили рецензенти.
У 1988 році на екранах з’явилася стрічка «Пригоди барона Мюнхгаузена» Террі Гілліама, де виконавиця зіграла богиню Венеру – роль була другорядною, але юну акторку, що володіла справжнім шармом, помітили не лише критики, а й кінорежисери.
Тож незабаром їй дісталася головна роль у молодіжному фільмі «Джонні, будь чемним». Це була перша значуща робота виконавиці – вона зіграла хитромудру проказницю Джорджію у компанії Ентоні Майкла Голла та Роберта Дауні-молодшого.
Перший вдалий шанс акторка отримала того ж року, знявшись у костюмованій драмі «Небезпечні зв’язки» Стівена Фрірза. Вона зіграла наївну французьку аристократку, яку звабив персонаж Джона Малковича. У картині також взяли участь Мішель Пфайффер, Гленн Клоуз і Кіану Рівз. 18-річна виконавиця цілком вільно почувалася у відвертих сценах і загалом зіграла дуже переконливо.
Вже у своїх перших роботах вона продемонструвала себе як дуже «гнучку» та поступливу акторку – вона погоджувалася на різноманітні проекти та була готова втілити абсолютно різні образи. У 1990 році виконавиця зіграла в комедії «Дім там, де серце» Джона Бурмана, яку, на жаль, критики не помітили.
Увага режисерів і продюсерів до особистості зростала, незважаючи на те, що їй пропонували переважно другорядні ролі. У тому ж 1990 році виконавиця зіграла роль невинної дружини американського письменника Генрі Міллера у стрічці «Генрі і Джун» Філіпа Кауфмана.
Ленту очікував значний успіх, а Уму визнали однією з акторок, які здатні втілювати складні образи, де насамперед потрібна майстерна гра, а не лише приваблива зовнішність.
У 1992 році виконавиця з’явилася у фільмах «Остаточний розбір» з Річардом Гіром та Кім Бесінджер, а також у «Дженніфер вісім» з Джоном Малковичем та Енді Гарсіа. Збори цих стрічок були доволі мізерними, проте участь у зйомках, безперечно, додала акторці авторитету.
Через рік Ума Турман опинилася в компанії інших талановитих голлівудських виконавців – Роберта де Ніро та Білла Мюррея у фільмі «Шалений Пес і Глорія». Критики позитивно оцінили її роботу, на відміну від незвичайної ролі у стрічці Гаса ван Сента «Навіть дівчата-ковбої іноді сумують».
Очікувана популярність прийшла до Уми Турман після пропозиції Квентіна Тарантіно зіграти Мію у «Кримінальному читві». Режисер навіть не хотів розглядати інші кандидатури, а сама Турман не була впевнена, що їй імпонує ця героїня, але робота з режисером гучних «Задихаючись» обіцяла багато цікавих моментів. Доки вона вагалася, Тарантіно телефонував їй ночами та декламував фрагменти сценарію, і зрештою акторка замінила невдоволення на прихильність.
Сором’язливій власницi 42-го розміру довелося босоніж станцювати твіст з Джоном Траволтою, і ця сцена стала чи не найдинамічнішим моментом стрічки
Оригінальна стрічка, сповнена чорного гумору та розлогих діалогів, принесла акторці номінацію на премію «Оскар» та захоплення глядачів.
Епізоди за участю ексцентричної героїні Турман миттєво увійшли в історію кіно, а сам фільм розійшовся на цитати. Проте після «Чтива» акторка певний час знімалася у досить скромних або непомітних проектах, на відміну від колег – Брюса Вілліса та Джона Траволти, чию кар’єру «Чтиво» взагалі відродило з попелу.
Про взаємини Уми Турман і Квентіна Тарантіно поза межами кіностудії ширилося безліч чуток. Те, що білявка з незвичайною зовнішністю стала натхненням режисера, незаперечний факт. Вони були близькими приятелями, режисер відчував нерозділене кохання. Поки Ума змінювала шанувальників, у його особистому житті все залишалося стабільно безрадісним.
У 2002 році Квентін знову запропонував Умі оригінальну роль: цього разу він створював сценарій спеціально для неї, тому навіть відклав зйомки на рік через вагітність акторки. Сміливий та барвистий бойовик «Вбити Білла» мав миттєвий успіх як для акторки, так і для Тарантіно, чия популярність на той час дещо згасла.
Фільм зі східним колоритом про помсту найманої вбивці на прізвисько Наречена тим, хто її зрадив, вирізнявся надзвичайною жорстокістю – реалістичні сцени сутичок доводилося знімати майже рік, а Ума поверталася з майданчика з справжніми синцями.
Її сильна та водночас тендітна месниця дуже сподобалася глядачам, а за кривавою та водночас духовною історією помсти стежив майже весь світ. «Вбити Білла» – проєкт не виключно тарантінівський, образ нареченої в закривавленій весільній сукні запропонувала йому сама Турман, як і завершення вендети героїні досягненням гармонії та прагненням до творення у майбутньому.
У 2014 році вони разом з’явилися на червоній доріжці Каннського кінофестивалю, дружно тримаючись за руки, знову спровокувавши плітки про роман.
У 2017 році Голлівуд сколихнув скандал навколо Харві Вайнштейна та його неприйнятної поведінки по відношенню до початківок, яка тривала роками. Десятки акторок, зокрема вже відомих, виступили із заявами, зізнавшись, що на початку їхньої кар’єри Вайнштейн робив їм неоднозначні пропозиції, часто в дуже грубій формі, що межувала з насильством.
Ума також оприлюднила дуже емоційний висновок («Вайнштейн не заслуговує на швидку смерть від кулі…») , підтвердивши, що стала однією з жертв Вайнштейна.
Після публікації в The New York Times з’явилася інформація, яка прояснила гостру реакцію виконавиці на справу Вайнштейна та взаємини Турман і Тарантіно. З’ясувалося, що Вайнштейн напав на Уму в готельному номері, і їй майже дивом вдалося вирватися з-під його тіла та втекти.
На перший погляд, яке відношення має Квентін Тарантіно? По-перше, Квентін – близький приятель Вайнштейна, і коли Ума поділилася з ним інформацією про домагання, він нічого не зробив. По-друге, виявилося, під час зйомок «Вбити Білла» Ума ледь не загинула через впертість режисера. В одній зі сцен їй потрібно було керувати автомобілем. Машина була несправна, а акторка не була найкращим водієм, і Тарантіно чудово знав про обидва ці факти, але все одно наполіг, щоб вона сіла за кермо. Зрештою, Ума потрапила в аварію та ледь не залишилася інвалідом. І цей випадок вона сприйняла як більшу зраду, ніж перший.
Проте, друзі швидко примирилися. Ума розповіла, що не звинувачує Квентіна, оскільки він досі шкодує про те, що сталося, а Тарантіно розкаявся у своїй бездіяльності через дії Вайнштейна, який, до речі, планував подати позов на ім’я Уми Турман – за те, що вона «публічно перебільшила подію, яка відбулася 25 років тому».
У 1995 році вийшла стрічка «Місяць біля озера», а в 1996 році послідувала робота в комедії «Правда про котів і собак». Того ж року акторка сяяла у фільмі «Гарні дівчата», і якщо тут вона просто виконала роль красуні, то в наступній стрічці їй довелося продемонструвати свої лиходійські чари.
У «Бетмен і Робін» Ума знялася разом з Арнольдом Шварценеггером, Джорджем Клуні та Алісією Сільверстоун, але чудовий акторський склад не допоміг слабкому фільму отримати схвальні відгуки критиків.
Тим часом глядачі одноголосно зарахували Турман до ряду улюблених секс-символів – цей статус завжди бентежив акторку, вона не хотіла викликати захоплення лише своїми зовнішніми даними.
Значним успіхом у її кар’єрі стало знятися у науково-фантастичній антиутопії «Гаттака», де вона виконала роль разом із Джудом Лоу та своїм майбутнім чоловіком Ітаном Хоуком. Попри наявність відвертих епізодів у стрічці, вони не були головною метою у витонченому та глибокому сценарії про тоталітарне суспільство майбутнього.
Відновити колишню популярність після співпраці з Тарантіно Ума Турман спробувала, взявши участь у комедії «Солодкий і неприємний» Вуді Аллена. Її партнерами на знімальному майданчику стали Шон Пенн та Саманта Мортон, а у 2000 році Ума зіграла з Жераром Депардьє та Тімом Ротом в історичній стрічці «Ватель», знову продемонструвавши свій хист до зйомок у костюмованих драмах.
Блискуче втілила Турман образ самотньої матері у серіалі «Історична сліпота», де її колегою була Джульєтта Льюїс. Її вміння надати глибину простому образу було відзначено премією «Золотий глобус».
Після «Вбити Білла» Ума Турман зробила перерву у серйозних ролях та почала пробувати себе у легших жанрах. До таких можна віднести комедії «Будь крутішим», «Мій найкращий коханець», «Моя супер-колишня», а також «Випадковий чоловік» за її участю. Акторка довела, що може органічно виглядати у фільмах з доволі банальним сюжетом та здатна прикрасити своєю грою як мелодраму, так і легку комедію.
Про свій талант грати спокусливих лиходійок Ума згадала, виконавши роль Медузи Горгони у молодіжному блокбастері «Персі Джексон: Викрадач блискавок» з Логаном Лерманом та Алессандро Даддаріо у головних ролях. Вже зовсім іншим був її досвід у фільмі «Милий друг» – екранізації відомого та скандального роману Гі де Мопассана. У картині Турман зіграла впливову коханку головного героя (Роберт Паттінсон), який намагається пробитися у вище суспільство.
Згодом Ума із задоволенням попрацювала з іншим культовим режисером сучасності, Ларсом фон Трієром, зігравши невелику роль «жінки на межі нервового зриву» у його еротичній драмі «Німфоманка».
Небагато хто знає, але у 1990-1992 роках Ума Турман була одружена з британським актором Ге́рі Олдменом, з яким пізніше знялася у невдалому фільмі «Помста» (1998). Хоча їхній шлях у кіномистецтві був подібним, митці виявилися абсолютно різними за способом життя – Ума була скромною дівчиною, далекою від спиртного та наркотиків, тому не змогла витримати бунтівний характер Гері.
Можливо, роблячи пропозицію Умі, Гері мав приховані мотиви, адже після весілля актор зумів отримати громадянство Сполучених Штатів.
За актора Ітана Гоука, партнера по стрічці «Ґаттака», Ума вийшла заміж у травні 1998 року, а через кілька місяців у пари народилася дочка Майя Рей. Подружжя стверджувало, що сім’я для них на першому місці, і водночас успішно будували свої акторські кар’єри. У 2002 році у них народилася друга дитина – син Левон Роен.
У 2004 році пара оголосила про розлучення. Причиною стали зради чоловіка: спочатку Ітан почав зустрічатися з Анджеліною Джолі за спиною у дружини, потім завів ще одну коханку – акторку Джен Перцоу. Ума не підозрювала про роман чоловіка з «міс Ларою Крофт», але інформація про стосунки Ітана та Джен потрапила до преси, і актора покинули одночасно і дружина, і Джолі.
Колишнім подружжям не вдалося зберегти теплі стосунки. Гоук постійно відпускав їдкі коментарі на адресу Турман, дорікаючи їй у тому, що її кар’єра розвивалася швидше, ніж його, але замість того, щоб підтримати менш успішну половинку, вона ігнорувала його амбіції.
У 2008 році Ума зустріла своє нове кохання – французького бізнесмена Арпада Буссона, від якого у 2012 році народила свою третю дитину – дочку Розалінд.
У 2014 році пара розпалася, а преса почала активно писати про ймовірний роман Уми з її улюбленим режисером Квентіном Тарантіно.
Наприкінці 2017 року жовта преса розповсюдила інформацію про ймовірний роман між Умою та кіноактором Джошем Лукасом. Вони виконували ролі подружжя у виставі «Парижанка», і, очевидно, перенесли театральні почуття у справжнє життя. Попри заперечення обох сторін, у березні 2018 року фотографи спіймали їх у театральному районі Нью-Йорка – пара цілувалася, а згодом вирушила до закладу харчування. Але відносини не склалися.
Станом на 2025 рік, Ума Турман не одружена і сомотужки виховує трьох дітей: Майї та Левона від шлюбу з Ітаном Гоуком, а також Луни від колишнього партнера Арпада Бюссона. У травні 2025 року вона разом із 12-річною Луною відвідала випускний її старшого брата Сая Бюссона, що стало рідкісною публічною появою доньки акторки.
У 2024 році Ума стала голосом документального серіалу PBS «The Future of Nature», присвяченого глобальним екологічним ініціативам. Вона також поділилася своїми звичками сталого життя, зокрема повторним використанням пластикових пакетів, підкреслюючи важливість малих дій для збереження планети.
У квітні 2025 року Ума відзначила своє 55-річчя. Її колега Шарліз Терон висловила думку, що Турман заслуговувала на «Оскар» за роль у фільмах «Убити Білла», підкреслюючи, що жінки в бойовиках часто недооцінюються.
Ума Турман продовжує залишатися символом сили, стилю та таланту в сучасному кінематографі, поєднуючи успішну кар’єру з активною громадською позицією.
Використання фото: П.4 ст.21 ЗУ “Про авторські та суміжні права – “Відтворення з метою висвітлення поточних подій засобами фотографії або кінематографії, публічне повідомлення або повідомлення творів, побачених або почутих під час таких подій, в обсязі, виправданому інформаційною метою.”
Увійдіть у свій обліковий запис