Стів Джобс

Останні новини

ВІДЕО

ДЕТАЛЬНА ІНФОРМАЦІЯ

Стівен Пол Джобс – американський винахідник та підприємець. Один із засновників корпорації Apple. Увійшов в історію спочатку як людина, що здійснила переворот у настільних комп’ютерах, створивши ПК з графічним інтерфейсом. Потім змінив ринок музики, винайшовши iPod та музичний додаток iTunes. Зрештою, завдяки винаходу iPhone, а згодом і iPad, корпорація Apple стала лідером на ринку мобільних пристроїв.

Стів народився у 1955 році в Сан-Франциско. Його батьки – незареєстровані в шлюбі сирієць Абдулфаттах (Джон) Джандалі, професор політології, та німкеня Джоан Шибле, які познайомилися у Вісконсинському університеті. Родичі Джоан були проти цього союзу та погрожували позбавити дівчину спадку, тож вона вирішила віддати дитину на всиновлення.

Хлопчик потрапив до родини Пола та Клари Джобс з каліфорнійського містечка Маунтін-В’ю, які назвали новонародженого Стівеном Полом Джобсом. Прийомна мати працювала в бухгалтерській фірмі, а батько був механіком у компанії, яка виробляла лазерні установки. Коли Стів навчався у 7 класі, через підвищену злочинність у новому районі його прийомні батьки змушені були на останні кошти придбати будинок у більш благополучному Лос-Альтосі.

Грошей вистачило лише на скромний трикімнатний одноповерховий будинок на вулиці Кріст-Драйв. Зараз будівля, де Стів зібрав перший макінтош, входить до популярних туристичних маршрутів, а саме місто стало частиною Кремнієвої долини, найпрогресивнішого регіону світу.

У школі Стів був непосидючим бешкетником, але завдяки зусиллям вчительки місіс Хілл маленький Джобс почав демонструвати дивовижні результати у навчанні. Так, з четвертого класу він перейшов одразу у шостий клас середньої школи Кріттенден.

У середній школі Стів захопився електронікою та завів дружбу з Біллом Фернандесом, хлопцем, який поділяв його захоплення.
За твердженням Білла, він порозумівся зі Стівом, оскільки той був «ботаніком, соціально незграбним, обдарованим». Згодом Білл став першим працівником Apple нарівні з Джобсом і Возняком. У юності Стів багато часу проводив у помешканні Білла, яке його мати облаштувала в стилі японського мінімалізму. На думку Фернандеса, саме оформлення його будинку вплинуло на захоплення Джобса мінімалізмом.

У 13 років Джобс зателефонував очільнику Hewlett-Packard Вільяму Хьюлетту додому. Хлопчик збирав електроприлад, і йому були потрібні деякі компоненти. Хьюлетт поспілкувався з хлопчиком 20 хвилин, погодився надіслати все необхідне та запропонував попрацювати влітку в його компанії. Стів тривалий час відвідував позакласні лекції у філії HP.

Навчання та перші кроки

 

Після школи Джобс вступив до коледжу Ріда (Портленд, штат Орегон), але незабаром покинув його, оскільки навчання було надто витратним. За короткий період навчання Стів встиг познайомитися з Даніелем Коттке, який став його найкращим другом. Він отримав пропозицію роботи від Hewlett-Packard і прийняв її. На роботі Джобс зустрівся з тезкою Стівом Возняком, разом з яким вписав своє ім’я в історію.

Водночас Джобс захоплювався мистецтвом каліграфії. Практичної користі від занять не було жодної, Стів просто відпочивав душею, виводячи пером акуратні літери. Але через 10 років каліграфія стала в нагоді, коли Джобс створював шрифти для свого першого комп’ютера. Вважається, що саме шрифти перших макінтош лягли в основу сучасних шрифтів для персональних комп’ютерів.

У лютому 1974 року Стів повернувся до Каліфорнії, де його приятель і технічний геній Возняк запросив Джобса на роботу техніком у фірму Atari, яка займалася виробництвом ігор, наприклад, відомої аркади Pong.

З часів студентства Стівена цікавила субкультура хіпі, а пізніше його розум був полонений концепцією дзен-буддизму, тому через півроку роботи на Atari він вирушив до Індії.

Мандрівка виявилася складною: Джобс захворів на дизентерію, схуд на 15 кілограмів. Згодом у подорожі до нього приєднався Коттке, і вони разом вирушили на пошуки наставника та духовного осяяння. Через роки Стів зізнався, що поїхав до Індії, щоб вирішити внутрішні тривоги, викликані тим, що біологічні батьки відмовилися від нього.

У 1975 році Джобс повернувся в Лос-Альтос і в Atari, запропонувавши за найкоротший час створити електричну схему для відеогри Breakout. Стіву належало звести до мінімуму кількість мікросхем на платі, за усунення кожної з яких передбачалася винагорода в 100 доларів. Джобс переконав Возняка, що зможе виконати роботу за 4 дні, хоча подібна праця зазвичай займала кілька місяців. Зрештою Джобс впорався, і Возняк віддав йому чек на 350 доларів, збрехавши, що Atari заплатили йому 700 замість реальних 5000. Отримавши велику на ті часи суму, Джобс покинув роботу.

Стів Джобс

Створення Apple

 

Стіву було 20 років, коли Возняк показав йому комп’ютер власного виробництва та переконав друга виготовляти комп’ютери на продаж. Все почалося з виробництва друкованих схем, проте зрештою молоді люди дійшли до збирання комп’ютерів.

У 1976 році в справу взяли інженера Білла Фернандеса (він залишив компанію через 18 місяців, вважаючи її безперспективною) та кресляра Рональда Уейна. 1 квітня друзі заснували Apple Computer Co. Для стартового капіталу Джобс продав свій мікроавтобус, а Возняк – програмований калькулятор. В сумі вийшло 1300 доларів.

Також друзі займалися тим, що продавали обладнання для зламу телефонних мереж фрікерам, попередникам комп’ютерних хакерів. Для зламу був потрібен джерело звуку з частотою 2600Hz. Використовуючи звичайні дитячі свистки, колишній радіст ВПС США Джон Дрейпер винайшов гаджет, прозваний в народі «синьою коробкою», який видавав необхідний звук і дозволяв отримати безкоштовний міжміський дзвінок.

Джобс та Возняк звернулися до Дрейпера, демонструючи свій винахід, і отримали кошти, достатні для виготовлення першої серії обчислювальних машин. На жаль, Дрейперу не пощастило – його ув’язнили.

Невдовзі надійшло перше замовлення від місцевого магазину радіодеталей. Два Стіва переконали власника, що їхня машина не має аналогів: вона могла відображати інформацію на екрані одночасно з її введенням, а також поставлялася повністю зібраною, готовою до використання. Технічна майстерність Возняка та риторичні здібності Джобса спонукали власника магазину замовити 50 комп’ютерів.

Проте, у команди не було грошей на придбання компонентів для такої великої партії. Тому Стів залучив усіх своїх друзів. У гаражі батьківського будинку він організував майстерню, де паяли, збирали та комплектували деталі. За словами свідків, Джобс проявив себе як суворий керівник. Він жодного разу не підвищив голос лише на Стіва Возняка.

Через місяць, у липні 1976 року, до магазину надійшла перша партія комп’ютерів під назвою Apple I, кожен з яких коштував 666.66 доларів.

Перший масовий комп’ютер у світі від компанії IBM з’явився того ж року, коли Возняк завершив роботу над Apple II, тому Джобс розпорядився розпочати рекламну кампанію та створити привабливу упаковку з логотипом, щоб випередити конкурентів. Нові комп’ютери Apple розійшлися світом тиражем 5 мільйонів екземплярів. В результаті, вже у 25 років Стів Джобс став мільйонером.

Наприкінці 1979 року Стів та інші співробітники Apple відвідали дослідницький центр «Xerox (XRX)», де Джобс побачив комп’ютер Alto. Він одразу ж захопився ідеєю створення ПК з інтерфейсом, який дозволяв би віддавати команди за допомогою курсора.

Стів Джобс

У той час розроблявся комп’ютер Lisa, названий на честь дочки Стіва Джобса.

Винахідник планував інтегрувати всі напрацювання Xerox та очолити розробку інноваційного комп’ютера, але його колеги Марк Маркулла, який вклав у Apple понад 250 тисяч доларів, та Скотт Форсталл здійснили реструктуризацію фірми та усунули Джобса.

У 1980 році фахівець з комп’ютерних інтерфейсів Джеф Раскін і Джобс розпочали роботу над новим задумом – переносним пристроєм, що мав складатись у мініатюрну валізку. Раскін назвав проєкт Macintosh на честь улюбленого сорту яблук.

Вже тоді Стівен був вимогливим та суворим керівником, працювати під його проводом було нелегко. Безліч зіткнень з Джефом призвели до того, що останнього відправили у відпустку, а згодом звільнили. Невдовзі розбіжності змусили піти з корпорації й Джона Скаллі, а у 1985 році – Возняка. Тоді ж Стів заснував компанію NeXT, яка працювала у сфері апаратного забезпечення.

У 1986 році Джобс очолив анімаційну студію Pixar, що випустила безліч всесвітньо відомих мультфільмів, наприклад, «Корпорацію монстрів» та «Історію іграшок». У 2006 році Стів продав свій витвір Walt Disney, але залишився в раді директорів і став акціонером Disney із 7 відсотками акцій.

У 1996 році корпорація Apple захотіла придбати NeXT. Так Стів повернувся до роботи після багаторічного відсторонення і став керівником компанії, увійшовши до ради директорів. У 2000 році Джобс потрапив до книги рекордів Гіннеса як виконавчий директор з найскромнішою заробітною платою – 1 долар на рік.

Революція у світі гаджетів

 

У 2001 році Стів представив перший програвач Apple під назвою iPod. Згодом продаж цього продукту приносив компанії основний прибуток, оскільки MP3-плеєр став найшвидшим і містким відтворювачем того часу. Перший iPod мав, передусім, дотичне колесо для перегортання, що на той час було дивовижною інновацією, по-друге, пристрій постачався з обсягом пам’яті в 5 або 10 гігабайт. Гасло нового виробу звучало: «Тисяча мелодій у вашій кишені!»

Розвиток айпода

Відтоді iPod випускався щороку, і з кожним поколінням обсяг пам’яті збільшувався. У 2004 році у плеєра з’явився кольоровий дисплей, а у 2005 році він отримав можливість відтворювати відео. У 2006 вийшла нова серія iPod Classic, що відрізнялася особливо великим обсягом пам’яті – у найбільш місткий айпод можна було завантажити 160 гігабайт музики, фотографій та відео. Не кожен персональний комп’ютер міг похвалитися таким обсягом жорсткого диску.

Паралельно з 2004 року Apple випускав iPod Mini (пізніше трансформований в iPod Nano) і надпортативний iPod Shuffle, який позбувся екрану.

У 2007 році у продажу з’явився дотиковий мобільний телефон iPhone. Це був далеко не перший телефон з дотичним екраном. Наприклад, Ерікссон випустив свій перший телефон із сенсором аж у 2000 році, задовго до злиття з Соні. У 2004 році Philips випустив модель 550 з екраном, що реагував на натискання стилуса. За три роки до першого айфона Nokia, на той момент лідер на ринку мобільних пристроїв, представила тачфон 7710 на базі ОС Symbian.

iPhone, випущений у червні 2007 року і заднім числом отримавший маркування iPhone 2G, мав дуже чутливий сенсор, можливість підключатися до бездротових мереж, і жодна з конкурентних моделей не могла похвалитися таким же тонким і гладким дизайном. У айфона було чимало недоліків, наприклад, він не підтримував 3G-мережі, проте була окрема ОС, що дозволяла завантажувати програми з магазину App Store.

iPhone 2G започаткував згасання кнопочних телефонів і охопив світ смартфономанією. Відтоді новий айфон за традицією виходить щороку (зазвичай восени) і, незважаючи на високу порівняно з конкурентами вартість, стабільно тримає планку продажів.

Уже у 2008 році компанія Apple презентувала найтонший портативний комп’ютер на світі – MacBook Air.

У 2010 році Джобс продемонстрував інтернет-планшет iPad, що викликав здивування у громадськості. Проте талант Стівена переконати споживача в необхідності цього виробу збільшив обсяги продажу планшета до 15 мільйонів примірників щороку. Згодом з’явилася компактна версія iPad Mini, а у 2015 році, на жаль, вже без Стівена Джобса розпочалися продажі iPad Pro, планшета з розширеною діагоналлю екрану. Розвинений ринок мобільних програм перетворив айпад на повноцінну, а часто й зручнішу заміну ноутбука. На сьогоднішній день на iPad можна створювати музику, робити нотатки, малювати, проєктувати та багато іншого.

Стів Джобс та його 10 заповідей успіху

 

Джобс чутливо усвідомлював потреби покупців, тому прагнув створити мініатюрний пристрій, здатний задовольнити будь-яку примху сучасного користувача. Ідеї Стівена не завжди були новаторськими, він вміло використовував наявні чужі розробки, проте доводив їх до досконалості та «упаковував у привабливу оболонку». Після його відходу нові продукти Apple, наприклад Apple Watch, вже не ставали революційними.

Стів Джобс

Особисте життя Стіва Джобса

 

Першим коханням Стіва Джобса була Кріс Енн Бреннан. З дівчиною-хіпі він познайомився у 1972 році, втікши разом від батьків. Разом вони вивчали дзен-буддизм, вживали ЛСД та подорожували автостопом.

У 1978 році Кріс народила доньку Лізу, проте Стівен наполегливо заперечував своє батьківство. Через рік генетичний аналіз підтвердив спорідненість Джобса з донькою, що зобов’язало його виплачувати аліменти. Винахідник орендував для Кріс і Лізи будинок у Пало-Алто та оплачував навчання дівчинки, але спілкуватися з нею Стів почав лише через роки.

У 1982 році у Джобса був роман із фолк-співачкою Джоан Баес, яка була старшою за нього на 14 років. Стосунки тривали три роки, поки Стівен не захопився молодою студенткою Іган, з якою у нього був короткочасний флірт.

Згодом Стів зустрів найпрекраснішу жінку у своєму житті, як він сам про неї відгукувався. Тіна Редсе була комп’ютерним експертом та захоплювалася субкультурою хіпі. У стосунках вони перебували чотири роки, після чого Джобс запропонував руку та серце, але отримав відмову, і пара розійшлася.

Під час виступу в Стенфордській школі бізнесу у 1989 році Стів випадково познайомився з працівницею банку Лорен Пауелл. Вже за рік молоді люди одружилися, а у 1991 році народився їхній син Рід. Згодом Лорен подарувала йому ще двох доньок – Ерін (1995) та Ів (1998).

Хвороба та смерть

 

В серпні 2004 року Стіву діагностували рак підшлункової залози, недугу, яка важко піддається лікуванню. Зазвичай пухлина в цьому місці вважається неоперабельною, але Джобсу, якщо це слово доречне у випадку раку, пощастило – у нього виявили нейроендокринну пухлину, яка росте значно повільніше та краще реагує на терапію, що трапляється лише в одному з двадцяти випадків.

Лікарі раділи – хірургічне втручання та курс лікування з великою ймовірністю могли б призвести до тривалої ремісії. Але Джобс відмовився від операції, надавши перевагу лікуванню у індуїстських гуру. Він не бажав, щоб його тіло «розкривали та досліджували». Він лікував рак рослинною дієтою, медитаціями та акупунктурою. Через дев’ять місяців він пройшов повторне обстеження. Пухлина не тільки значно збільшилася, але й дала метастази. Час було втрачено.

Джобс пройшов курс хіміотерапії, але пухлина продовжувала рости. У 2009 році Джобсу повністю видалили печінку, уражену раковими клітинами, та пересадили нову. Щоб печінка прижилася, йому пригнічували імунітет лікарськими препаратами. Проте це призвело до того, що метастази почали активно розвиватися.

Незважаючи на те, що лікарі продовжували лікування та давали оптимістичні прогнози, в серпні 2011 року винахідник пішов у відставку, а 5 жовтня 2011 року Стів помер від зупинки дихання.

Спадщина

 

Після кончини Стіва на посаду головного виконавчого директора Apple прийшов Тім Кук, колишній операційний директор. Корпорація не перестає розвиватися, презентуючи новітні моделі мобільних телефонів, планшетів та персональних комп’ютерів.

У 2013 році було представлено кінострічку «Джобс: Імперія спокуси» з Ештоном Кутчером в образі Стівена, що оповідає про період навчання винахідника, а через два роки на екрани вийшла біографічна драма «Стів Джобс» за участю Майкла Фассбендера та Кейт Вінслет у головних ролях.

Його син Рід вивчав історію в Стенфордському університеті, а після завершення навчання влаштувався до інвестиційного фонду Emerson Collective, заснованого його матір’ю. Невдовзі він заснував фонд Yosemite, підтримуючи сучасні методи дослідження раку.