Фрідріх Мерц

Останні новини

ВІДЕО

ДЕТАЛЬНА ІНФОРМАЦІЯ

Фрідріх Мерц – німецький політик, голова Християнсько-демократичного союзу (ХДС), однієї з провідних партій ФРН. Він очолив ХДС у січні 2022 року, після невдалих виборів партії до Бундестагу 2021 року. У 2024 році під його керівництвом ХДС здобув перемогу на виборах до Європарламенту в Німеччині, що зміцнило його позиції як головного опонента чинного уряду соціальних демократів (СДПН).

Дитинство та юність

 

Фрідріх Мерц народився 11 листопада 1955 року в німецькому місті Брілон, що в землі Північний Рейн-Вестфалія.

Батько Фрідріха, Йоахім Мерц, воював на боці Німеччини, відбув покарання у в’язниці, після чого був призначений суддею в американській окупаційній зоні Німеччини, провів декілька судових процесів над нацистами. Згодом став суддею в обласному суді, був членом ХДС.

Фрідріх був старшим із чотирьох дітей судді Мерца. Він завдавав чимало клопоту своїм батькам. Батько викладав цивільне право в гімназії Петринум, де навчався Фрідріх, і був змушений постійно слухати від інших педагогів нові історії про витівки юнака, який носив волосся до плечей, ганяв на мотоциклах з друзями, підлітком почав курити та пити пиво, а вільний час присвячував не домашнім завданням, а грі на гітарі.

Через дисциплінарні порушення у 1971 році Фрідріх був змушений змінити школу, і атестат зрілості він отримав лише у 1975 році, в гімназії в Рютені.

Втім, ще гімназистом Мерц почав виявляти зацікавленість до політики.

У 1972 році він вступив до ХДС та почав брати участь у діяльності брілонського «Союзу юнацтва». У 1980 році він став головою «Союзу юнацтва».

Фрідріх Мерц

Навчання та юридична діяльність

 

Попрощавшись зі шкільною партою у 1975 році, Мерц відбув службу у самохідній артилерії та вступив до Боннського університету, щоб вивчати право. Згодом він проходив стажування в суді, а потім і сам одягнув суддівську мантію.

Надалі набув адвокатського досвіду, працюючи на хімічні компанії Франкфурта та Бонна. З 1990 року працював у юридичній фірмі. Завдяки юридичній практиці йому вдалося створити чималий капітал. У пресі з’являлася інформація про те, що річний прибуток Мерца, коли той одночасно входив до рад директорів, наглядових рад тощо великих фірм, оцінювався у понад мільйон євро. До таких розмов юрист ставився болісно, оскільки чутки не найкращим чином впливали на його політичну репутацію.

Фрідріх Мерц

Політична кар’єра

 

У двадцять п’ять років Фрідріх Мерц очолив «Союз юнацтва», а у 1989 році, в рік падіння Берлінської стіни, став членом Європейського парламенту. Через п’ять років став членом Бундестагу, де швидко здобув визнання як ініціатор законодавчих нововведень, передусім в економічній сфері.

В нього склалися міцні зв’язки з Вольфгангом Шойбле, керівником фракції ХДС/ХСС, прихильником інтеграції до Європейського Союзу. Під опікою Шойбле протягом наступних чотирьох років Мерц зумів просунутися до заступника Шойбле та вважався ймовірним кандидатом на посаду канцлера. У 2000 році він замінив Шойбле на його посаді.

Стрімке піднесення політика завершилося у 2002 році, коли він програв боротьбу за владу Ангелі Меркель, яка дотримувалася більш центристських поглядів. Мерц не сходився у поглядах на багато політичних питань, зокрема щодо питання мігрантів.

У той час як Ангела Меркель віддавала перевагу багатокультурності, Мерц виступав за панування ліберальної німецької культури.

Не бачачи для себе місця в ХДС за часів Меркель, Мерц відійшов від політики, повернувся до юриспруденції, а під час світової фінансової кризи 2008 року опублікував оду вільним ринкам під назвою «Наважтеся на капіталізм».

У 2009 році він залишив Бундестаг, щоб працювати корпоративним юристом, одночасно очоливши Atlantik-Brücke – лобістську організацію, що підтримує трансатлантичні зв’язки.

В Atlantik-Brücke Мерц просував торговельну угоду між ЄС та США – Трансатлантичне торговельне та інвестиційне партнерство (або TTIP). Окрім того, він встановлював контакти з політиками з Білого дому та керівниками великих американських компаній.

У 2018 році Ангела Меркель пішла з посади голови ХДС, і Мерц повернувся в політику з рішучим наміром «зсунути» політику ХДС вправо.

Під кінець того ж року він висунув свою кандидатуру на виборах голови партії ХДС, але програв Аннегрет Крамп-Карренбауер.

На початку 2022 року партія, яка прагнула до оновлення після 16 років під керівництвом Меркель та поразки на виборах від СДПГ Олафа Шольца у 2021 році, обрала Фрідріха Мерца головою (це була його третя спроба зайняти цю посаду).

Коли розпочався російсько-український збройний конфлікт, Мерц вимагав розширити військову підтримку України, пропонуючи зокрема поставити їй далекобійні крилаті ракети Taurus, проте згодом зайняв обережнішу позицію: стверджував, що «російсько-українська війна зайшла в глухий кут» і що «немає диво-зброї, яка змінить правила гри», виступивши за необхідність мирного врегулювання конфлікту.

Фрідріх Мерц

Особисте життя Фрідріха Мерца

 

Ще у 1981 році Фрідріх Мерц одружився з дівчиною на ім’я Шарлотта. Дружина політика працювала суддею в місті Арнсберг. У шлюбі народилося троє дітей. У політика є ліцензія приватного пілота та два легких літаки.

Фрідріх Мерц

Фрідріх Мерц нині

 

Після перемоги ХДС/ХСС на позачергових виборах до Бундестагу, що відбулися 23 лютого 2025 року, очільник блоку Фрідріх Мерц опинився перед можливістю стати новим федеральним канцлером Німеччини. Вірно, для реалізації цього задуму 69-річному політику необхідно було сформувати коаліцію з іншими партіями, які пройшли до парламенту.

У 2025 році Мерц, який тривалий час вважався непохитним прихильником трансатлантичних зв’язків, докорінно переосмислив своє ставлення до Сполучених Штатів. Але з приходом до керівництва адміністрації Трампа його погляди зазнали значних змін.

Мерц почав відкрито критикувати американську політику, стверджував, що розбіжності між США та Європою виходять за межі простих політичних незгод і торкаються фундаментальних питань демократії та вільного суспільства.

Особливо гостро Мерц відреагував на промову віце-президента США Джей Ді Венса на Мюнхенській конференції з безпеки. Він заговорив про потребу європейської стратегічної автономії, закликаючи Німеччину та інші європейські країни готуватися до можливого виходу США з НАТО та зменшення військової допомоги.

Більше того, Мерц почав відкрито обговорювати альтернативні стратегії безпеки, включаючи потенційну співпрацю з ядерними державами Європи – Великою Британією та Францією. Це було незвично для політика, який раніше славився беззастережно проамериканськими переконаннями.

Кріс Дженнер

14 хвилин на перегляд

Марія Шрайвер

10 хвилин на перегляд

Брюс Вілліс

28 хвилин на перегляд

Стів Джобс

18 хвилин на перегляд

Мухаммад Захур

5 хвилин на перегляд

Олег Примогенов

8 хвилин на перегляд