Ольга Харлан

Останні новини

ВІДЕО

ДЕТАЛЬНА ІНФОРМАЦІЯ

Ольга Харлан - одна з найвидатніших спортсменок України. Фехтування на шаблях увійшло в її життя завдяки непередбаленим обставинам та спочатку викликало асоціації з романом Олександра Дюма «Тріумфатори». Видатні досягнення, які з’явилися вже на самому початку, зробили цей вид спорту професією та засобом реалізації лідерських прагнень. А ще Фехтування навчила Ольгу найважливішому - вміння робити вибір і залишатися незалежною.

Дитинство та юність

 

Майбутня саблістка народилася 4 вересня 1990 року в місті Миколаєві. Батько Геннадій Анатолійович, у молодості займався вітрильним спортом, а мати Ірина Гариївна вже виховували старшу сестру дівчинки. Згідно з традицією, започаткованою Олександром Пушкіним у «Євгенії Онегіні», батьки назвали первісного сина Танею, а другу доньку – Ольгою.

Оля росла надзвичайно енергійною, часто отримувала синці та подряпини. У п’ять років дівчинка зламала праву руку, впавши з «грибочка» на дитячому майданчику.

У фехтування Харлан прийшла у дев’ятирічному віці з іншого виду спорту – спортивних танців, якими займалася три роки. Батьки виконавця танго та фокстроту не були здатні витрачати кошти на придбання суконь та взуття для зростаючої доньки. Заняття фехтуванням були для Олі спочатку безкоштовними, адже їх вела її хресна мати Анатолій Шпикаря.

За словами саблістки, вона ще довго не розуміла, чому наставник не вимагає тягнути шкарпетки, а змагання називав конкурсами. Після закінчення дитячої школи Ольга вступила до Миколаївського вищого училища фізичної культури та успішно відвідувала його.

Ольга Харлан

Ольга Харлан у фігурно боротьбі

 

У тринадцять років на чемпіонаті України, що проходив у її рідному місті, Харлан перемогла тодішнього лідера команди Дар’ю Недашковську, а у чотирнадцять років у складі національної команди здобула бронзу першості Європи.

З 2007 по 2009 рік Ольга постійно займала найвищу сходинку п’єдесталу пошани на юніорських чемпіонатах світу.

У 2008-му вона не лише відвідала Пекінську Олімпіаду, але й здобула золоту нагороду за командну шпагу. З Олімпійських ігор у Лондоні та Ріо-де-Жанейро спортсменка поверталася з бронзовими медалями за індивідуальну шпагу. У Бразилії Харлан також внесла свій внесок у друге місце, яке виборола команда українських фехтувальників.

З 2009 по 2019 рік включно Ольга шість разів здобувала титул чемпіона світу та вісім разів – чемпіона Європи, двічі перемагала на університетських лігах. У 2019 році Національний олімпійський комітет України в 12-й раз визнав Харлан найкращою спортсменкою місяця, що є рекордом серед українських атлетів обох статей.

Наприкінці 2020-го Міжнародна федерація фехтування в п’ятий раз визнала Харлан найкращою фехтувальницею року. Схожа кількість разів найкращим фехтувальником раніше визнавали лише одного українського спортсмена – рапіриста Сергія Голубцького.

Влітку 2021 року Ольга Геннадіївна в складі збірної України вирушила на Олімпіаду до Японії. Олімпійські ігри Токіо-2020 стали четвертими в спортивній біографії уродженки Миколаєва. Проте у першому ж бою українка поступилася китайській фехтувальниці Ян Хэнъюй і завершила змагання на 15-му місці.

Чемпіонат Європи з фехтування, який відбувся в 2022 році в Антальє, не приніс Харлан вражаючих результатів. В індивідуальному заліку вона посіла п’яте місце. Але в командному змаганні збірна України зуміла виграти бронзу.

У 1/32 чемпіонату світу, який проходив у Мілані в липні 2023 року, Ольга Харлан здобула перемогу над росіянкою Анною Смирновою, але після завершення бою не привітила суперницю рукостисканням і навіть не наблизилася до неї, виставивши шпагу. Згідно з правилами, змагання вважається завершеним лише після того, як обидва спортсмени потиснуть один одному руки. Смирнова перебувала на доріжці годину в очікуванні повернення Харлан. Але Ольга не змінила рішення і була відсторонена від подальших змагань. Їй було присуджено технічну поразку.

Після того, як українка дізналася про надання їй чорного штриха, вона заплакала. Атлетка прокоментувала свою поведінку, заявивши, що крик вирвався від страждань. Згідно з правилами, дискваліфікація у такій ситуації становило 60 днів. Проте, через декілька днів Міжнародна федерація фехтування скасувала це покарання. Це означало, що Харлан могла продовжувати брати участь та змагатися у командному турнірі на чемпіонаті світу.

2023 рік додав у скаутці особистий золотий медальйон на Європейських іграх у Кракові.

Ольга Харлан

Особисте життя

 

Особисте життя спортсменки, чий зріст сягає 171 см, а вага – 68 кг, тісно перепліталося з колегами-фехтувальниками. У 2014 році чоловіком Ольги став український сабліст, переможець чемпіонатів Європи та світу, Дмитро Бойко. Проте, шлюб розпався у 2018 році.

Наразі невід’ємною частиною особистого життя мешканки Миколаєва є багаторазова призерка Олімпійських ігор італійський сабліст Луїджі Самеле, спільні фотографії з яким спортсменка часто публікує в соціальних мережах. Разом з ними живе собака породи лабрадор.

У вересні 2024 року Ольга оголосила про заручини з Луїджі.

Харлан досі підтримує близькі стосунки з сестрою Тетяною. У лютому 2021 року у спортсменки народився племінник Тимофій, якому вона пообіцяла бути найкращим кузеном.

Ольга любить експериментувати з новими видами спорту – від акробатики на воді до польотів на повітряній кулі – та дарувати подарунки друзям та родичам. Зображення у спортивному одязі розташовані поруч з фотографіями фехтувальниці на сторінці в «Instagram» із зображеннями з офіційними особами, зокрема з президентом МОК Томасом Бахом.

Ольга Харлан

Ольга Харлан сьогодні

 

Сьогодні фехтувальниця продовжує підкорювати спортивні вершини, здобуваючи престижні нагороди та прославляючи свою державу.

Головним завданням 2024 року було досягнення найвищого рівня змагань для будь-якого професійного атлета – Олімпійських ігор. Це стало можливим завдяки командному сріплу, здобутому українками на червні на Європейському чемпіонаті у Базелі.

Ігри у Парижі стали для Харлан п’ятими, і вона з усією наполегливістю прагнула не залишати місто без нагороди. На шляху до нагороди Ольга перемогла трьох суперниць, але поступилася господарці турніру Сарі Бальцер та отримала шанс битися за бронзу. ЗМІ особливо звернули увагу на зустріч українки у чвертьфіналі з роговою Анною Баштою, яка представляла Азербайджан на Іграх. У цей раз не було жодних проявів ворожнечі – після перемоги Харлан тепло обійняла суперницю.

Бій за третє місце з корейкою Себін Чой виявився просто захопливим. Після кількох втрат у дебюті, Харлан змогла здійснити драматичний відкат, вирівнявши рахунок з 3:9, до 14:14 та буквально вирвавши перемогу. Таким чином, вона принесла своїй команді першу медаль паризької Олімпіади. Для самої фехтувальниці це була п’ята олімпійська нагорода.

Тепло привітала Ольгу та її країну її коханий Луїджі Самеле, який двома днями раніше також виборов бронзу Ігор у індивідуальній саблі.

Ольга Харлан

Перемоги

 
  • 2006 – Срібний призер чемпіонату Європи
  • 2007, 2008, 2011-2013, 2018 – Срібний призер чемпіонату Європи у складі команди
  • 2007, 2010, 2011, 2015 – Срібний призер чемпіонату світу у складі команди
  • 2008 – Чемпіонка Олімпійських ігор у складі команди
  • 2008, 2009 – Найкраща спортсменка року в Україні
  • 2009, 2010 – Срібний призер чемпіонату світу
  • 2009, 2013 – Чемпіонка чемпіонату світу у складі команди
  • 2009, 2010 – Чемпіонка чемпіонату Європи у складі команди
  • 2009, 2011-2014, 2019 – Чемпіонка чемпіонату Європи
  • 2011 – Бронзовий призер чемпіонату світу
  • 2012, 2016 – Бронзовий призер Олімпійських ігор

Високопова Ольга: Досягнення та цікаві факти

 
  • Спортсменка продемонструвала значні успіхи у фехтуванні, здобувши численні нагороди та визнання. Її кар’єра характеризується серією перемог та призових місць на міжнародних змаганнях.
  • У 2013, 2014, 2017 та 2019 роках вона стала чемпіонкою світу.
  • У 2014 році Ольга виборола бронзову медаль у складі команди на чемпіонаті світу, а протягом 2014-2016 років – бронзову медаль на чемпіонаті Європи у командному заліку.
  • У 2015 році вона здобула перемогу на Європейських іграх у команді, а у 2016 році – срібло на Олімпійських іграх у команді та бронзу на чемпіонаті Європи.
  • У 2016 році її ім’я було внесене до Залу слави Міжнародної федерації фехтування.
  • У 2018 році вона стала переможницею Кубка світу, а у 2020 році отримала звання найкращої фехтувальниці року за оцінками Міжнародної федерації фехтування.
  • У 2022 році вона виборола бронзову медаль на чемпіонаті Європи у складі команди, а у 2023 році – перемогу на Європейських іграх.
  • У 2024 році Ольга здобула срібло на чемпіонаті Європи у команді та бронзу на Олімпійських іграх.
  • Ольга Геннадіївна також відзначена високою почесною нагородою – вона стала кавалером ордену княгині Ольги третьої степені. Її публічні відеоролики, зокрема ті, де її італійський хлопець повторює за нею російські слова “нескінченність” та “санкційний”, здобули широку популярність серед її підписників у соціальних мережах.
  • У 2020 році американська компанія Mattel випустила колекційну ляльку Барбі, що імітує зовнішність української фехтувальниці у спортивному костюмі.

Попри успіхи у спорті, Ольга Геннадьївна також цікавилася політикою, будучи обраною до Верховної ради від Партії зелених, але не змогла досягти успіху у політичній кар’єрі.

Анна Гузєєва

7 хвилин на перегляд

Олександра Кучеренко

5 хвилин на перегляд

Олексій Гнатовський

3 хвилин на перегляд

Майлі Рей Сайрус

27 хвилин на перегляд

Пінар Деніз

6 хвилин на перегляд

Маккензі Фой

8 хвилин на перегляд

Ален Делон

27 хвилин на перегляд

Хлоя Севіньї

4 хвилин на перегляд

Юрій Ткач

15 хвилин на перегляд

Анна Андрійчук-Завгородня

7 хвилин на перегляд

Ненсі Ейс

3 хвилин на перегляд