Дата народження: 17 січня 1987 р.\ Місце народження: м. Сімферополь, Україна\ Зріст: 191 см.\ Вага: 100 кг.\ Сімейний стан: одружений\
Історія майбутнього спортсмена почалася 17 січня 1987 року в Сімферополі. До моменту його народження в сім’ї вже росла донька Вікторія, що народилася в першому шлюбі матері. Згодом батьки подарували знаменитості молодшого брата.
В ранні роки життя Саша був немічним, тому лікар порадив віддати його в спорт. Усик пробував займатися дзюдо та народними танцями, а справжнього успіху досяг у футболі. Він грав за юнацьку команду «Таврія», але в сім’ї не було коштів, щоб оплачувати форму та поїздки на змагання.
У підлітковому віці Олександр вирішив перейти в бокс, але спочатку його не хотіли приймати в секцію. Вирішальним для зірки стало знайомство з тренером Сергієм Лапіним, який взявся зробити з юнака чемпіона. За спогадами Усика, перше заняття видалося невдалим, і йому сильно дісталося. Але це стало мотивацією для старанної праці.
Після поразки боксер не щадив себе в залі. Він приходив туди о 3 годині дня, а йшов о 7, використовуючи кожну хвилину для відпрацювання ударів. Знайомі хлопці глузували над спортсменом, але він не звертав на них уваги, адже його зусилля давали результат.
До закінчення школи Олександр вже точно знав, що пов’яже життя зі спортом. Пізніше він закінчив Львівський державний університет фізичної культури.
Перші досягнення в кар’єрі початківець боксер зробив, коли йому було 19 років. Він почав шлях до вершин, виступаючи у ваговій категорії до 75 кг. На цьому рівні знаменитості вдалося завоювати золоту медаль чемпіонату України та бронзу на європейській першості.
У 2008-му Олександр перейшов у напівважку вагу.
Минулий рік відзначився для нього перемогою у Кубку Странджа, що дозволило вирушити на Олімпійські ігри. Там боєць виступав вже як суперважковаговик, але здобути додому золоту медаль йому не вдалося. Натомість він заслужив друге місце на Кубку світу.
Друга нагода поборотися за головний приз Олімпіади випала зірці через 4 роки, у 2012-му. До того часу у скарбниці його досягнень вже була перемога на чемпіонаті світу в Баку. Фінал Ігор у Лондоні був видовищним: Усик переміг Клементе Руссо, після чого станцював гопак просто на рингу.
Тріумф був затьмарений раптовим відходом з життя батька. До трагічної події молодий боксер планував продовжити кар’єру в США, але не зміг покинути родину. В результаті він розпочав співпрацю з «Українськими отаманами», а згодом вийшов на рівень професіоналів.
Працювати з перспективним спортсменом прагнули представники різних промоутерських організацій, але він віддав перевагу компанії братів Віталія та Володимира Кличка K2 Promotions. Тренером боксера призначили Джеймса Алі Башира. Дізнавшись про це, наставник заявив, що заради роботи з Усиком готовий переїхати не лише в Україну, але й на Місяць.
Дебют професіонала відбувся у київському Палаці спорту. Його суперником став мексиканець Феліпе Ромеро, який програв українцю вже у 5-му раунді. У наступні роки Усик не переставав тішити шанувальників, адже у його статистиці не було поразок.
У жовтні 2014 року відбувся важливий для спортсмена поєдинок. Він зустрівся з Даніелем Брюером, перемога над яким принесла йому звання тимчасового чемпіона WBO Inter-Continental. Пізніше Олександр закріпив за собою цей титул, коли переміг Дані Вентера. Наступні бої боксер проводив для захисту поясу і щоразу виходив переможцем.
Не менш значущим виявився поєдинок з Кшиштофом Гловацьким, який приніс Усику звання чемпіона світу у першій важкій вазі за версією WBO.
Виснажливий бій тривав дванадцять раундів, проте в підсумку судді одноголосно присудили перемогу спортсмену з України.
Блискуча битва виявилася для Усика десятою, що стало новим досягненням. Попередньому рекордсмену, Евандеру Холіфілду, вдалося здобути чемпіонство у дванадцятому професійному двобої.
Свій наступний титул Олександр отримав у 2018-му році, зіткнувшись з Майрісом Брієдісом. Він залишив ринг, маючи звання чемпіона світу за версією WBC. Але апогеєм кар’єри у першій важкій вазі стала сутичка з росіянином Муратом Гассієвим, що відбулася у фіналі турніру WBSS. Після цього його скарбниця нагород поповнилася поясами IBF та WBA (super), а також кубком Мохаммеда Алі та титулом The Ring.
Отримавши статус абсолютного чемпіона, Усик не зупинився на досягнутому. Захистивши титули у бою з американцем Тоні Беллью, якого здолав нокаутом, українець заявив, що переходить у категорію суперважковаговиків. Його першим супротивником став Чазз Візерспун, який зазнав поразки.
Наступним суперником боксера був британець Дерек Чисора. Але їхній поєдинок неодноразово відкладався через пандемію коронавірусу. Намагаючись підняти бойовий дух у період застою, боксери обмінювалися кумедними відео та фото на сторінках інстаграм-акаунтів (соцмережа заборонена в РФ, вона належить корпорації Meta, яка визнана в РФ екстремістською), викликаючи один одного на бій. Публікації стали вірусними, а шанувальники назвали це «наймилішим трештоком».
Щоб зустріч все ж відбулася, обидва спортсмени відмовилися від частини гонорару. Підготовка до поєдинку велася з дотриманням усіх заходів безпеки. Олександр здав тест на коронавірус і певний час був змушений тренуватися безпосередньо у готелі. Це не завадило українцю перемогти. Після цього планувалося, що він зустрінеться з Джо Джойсом, але виникли проблеми з організацією бою.
Влітку 2021 року стало відомо про дату зустрічі Олександра та Ентоні Джошуа – чемпіона за версіями WBA, IBF, WBO та IBO у надважкій вазі. Згідно з повідомленнями преси, ще до офіційного зіткнення в угоді була передбачена можливість повторного бою. Підтримку Усику висловив Боб Арум, який назвав його приятелем, а Тайсон Ф’юрі зробив невтішний прогноз щодо українця. Поєдинок відбувся у вересні в Лондоні. Усик здобув перемогу у протистоянні.
Повторна зустріч з Джошуа була запланована на серпень 2022 року, а місцем проведення обрано Саудівську Аравію. Усику належало вперше виступити із захистом титулу у важкій вазі. Окрім цього, суперники розігрували на рингу вільний титул чемпіона світу за версією видання The Ring. Британець дивився на зустріч оптимістично, впевнений, що йому вдасться повернути втрачені трофеї.
На прес-конференції Олександр поводився незвично. Боксер з’явився на зустрічі у козацькому вбранні, а на його голові красувався ретельно вкладений чуб. Після битви поглядами Усик заспівав «Червону калину» під оплески глядачів. Український боксер переміг Джошуа, бій з яким тривав 12 раундів. Таким чином Олександр зберіг титули за версіями WBA, WBO, IBF.
Вдруге захистити пояс у надважкій вазі Усику довелося у серпні 2023 року. Його противником став Даніель Дюбуа. До речі, шанувальники чекали сутички з Тайсоном Ф’юрі, але виникла затримка. Власне, якби запланована зустріч відбулася, то Олександр з Дюбуа не зустрілися б.
Але історія не визнає умови. Перед цією сутичкою більшість спортивних аналітиків та колег-професіоналів пророкували перемогу українському атлету. Так і сталося, хоча результат поєдинку залишив дивний присмак.
Безперечно, майстерність Олександра та його панування протягом 9 раундів було важко заперечити. Проте у 5-му раунді Усик опинився на землі.
Втім, поразку йому не зафіксували – суддя зазначив, що атлет отримав удар у чутливу зону, з огляду на це мав право на перерву для відновлення. Зрештою, спортсмен просидів на підлозі чотири хвилини. Після цього випадку Олександр більше не дав можливості супернику виявити себе. Бій закінчився достроково. Дюбуа не погодився з невдачею, вважаючи, що його позбавили нагороди несправедливо.
Восени було офіційно оголошено наступний поєдинок Усика. Йому все ж організували зустріч з Тайсоном Ф’юрі за титул абсолютного чемпіона світу у надважкій вазі. Захід спочатку запланували на 17 лютого 2024 року в Ер-Ріяді, але через отримання британцем порізу під час тренувань бій перенесли на 18 травня. Аналітики не змогли визначити фаворита. Ймовірності боксерів на перемогу вважалися приблизно однаковими.
Бійці продемонстрували гідний виступ, причому кожен з них після останнього дзвінка був впевнений у власній перемозі. Проте, роздільним рішенням суддів абсолютним чемпіоном став саме Усик. Його опонент не згодився з таким рішенням і повідомив про бажання провести повторний бій. Його запланували на 21 грудня того ж року.
Олександр не приховує інформацію про особисте життя та охоче розповідає про родину під час інтерв’ю. З майбутньою дружиною Катериною він познайомився ще під час навчання у школі, а у 2009 році закохані одружилися. У шлюбі народилося троє дітей: Єлизавета, Кирило та Михайло.
Дочка спортсмена займається танцями, старший син футболом, а молодший – тенісом. Знаменитий батько використовує кожну вільну хвилину, щоб побути з нащадками та підтримати їхні починання.
У січні 2024 року Олександр став батьком вчетверте. У них з Катериною народилася дівчинка, яка отримала ім’я Марія. Маленька з’явилася на світ в одному з пологових будинків Києва.
Навесні 2025-го Усику було присвоєно ступінь доктора філософії в галузі знань «Право».
Професійний боксер успішно захистив наукову роботу в Харківському національному університеті внутрішніх справ, присвячену питанню «Адміністративно-правове регулювання міжнародної взаємодії у царині фізичної культури та спорту».
Атлет на даний момент має вагу приблизно 98 кілограмів при зрості 191 сантиметр.
У червні 2024 року Олександр відмовився від поясу IBF. Таке рішення він прийняв з метою надати шанс британським спортсменам Ентоні Джошуа та Даніелю Дюбуа поборотися за чемпіонський титул.
У період між поєдинками, за інформацією іноземних ЗМІ, Усик отримав пропозицію зіграти роль у спортивній стрічці «Руйнівна машина». Йому довелося б втілити образ українського бійця Ігоря Вовчанчина. Головну роль у фільмі виконував Дуейн Джонсон. Прем’єра планувалася на 2025 рік.
У вересні світові медіа розійшлися повідомленням про затримання спортсмена в аеропорту Кракова. Чоловіка швидко випустили. Зі слів його представника, непорозуміння виникло через небажання атлета здійснювати політ без супутника, якого не допустили до рейсу.
У грудні Усик здобув перемогу одноголосним рішенням суддів у титульному бою в Ер-Ріяді над британцем Тайсоном Ф’юрі.
Навесні 2025 року WBO визначила Олександру нового обов’язкового суперника. Ним став новозеландський боксер Джозеф Паркер. Дата зустрічі узгоджувалася між сторонами. Усик при цьому висловив припущення, що після проведення двох боїв може завершити кар’єру.
Згодом до WBO надійшла петиція з проханням перенести бій українця та новозеландця. Олександр спочатку мав намір провести поєдинок з Дюбуа, який планувався на літо.
Протягом своєї кар’єри Олександр Усик здобув численні перемоги та визнання у світі боксу.
* 2014 — отримання міжконтинентального поясу WBO
* 2015 — підтвердження міжконтинентального титулу WBO
* 2016 — чемпіон світу у першій важкій вазі
* 2017 — збереження міжконтинентального титулу WBO
* 2018 — володар двох чемпіонських поясів за версіями WBO та WBC
* 2021 — утримання титулу за версіями WBA, WBO, IBF
* 2023 — повторний захист титулу за версіями WBA Super, WBO, IBF, IBO та The Ring
* 2024 — абсолютний чемпіон світу у надважкій вазі
Як і багато українських хлопців, Олександр Усик мріяв стати футболістом і навіть відвідував школу футбольного клубу «Таврія», але у 15 років змінив свою думку та вирішив займатися боксом.
Боксер міг виїхати до США та продовжити кар’єру там, але смерть батька у 2012 році змусила його змінити рішення.
Батьки Усика були людьми, далекими від релігії, але він став віруючим під впливом бабусі у 15 років.
Дочка спортсмена займається танцями, старший син – футболом, а молодший – тенісом.
Олександр Усик має багато татуювань: на біцепсах зображені імена його дітей, на передпліччі витатуйовані олімпійські кільця на честь перемоги на Олімпіаді у 2012 році, також є український тризуб, воїн-спартанець, Києво-Печерська лавра, Батьківщина-Мати, голуб – символ миру та на спині Архангел Гавриїл.
Боксер – віруюча людина, відвідує церкву та завжди молиться перед боєм. У 2020 році він знявся у російському фільмі «Здрастуй, брате, Христос воскрес!», що викликало несхвалення на його батьківщині.
Олександр захоплюється не лише спортом, а й творчістю. Він пише вірші, якими ділиться з підписниками.
У зірки декілька татуювань, першу з яких – воїна-спартанця – він зробив після чемпіонату України у 2007-му. Згодом на його тілі з’явилися олімпійські кільця, герб України, архангел та імена дітей.
Усик – футбольний вболівальник. Серед його улюблених команд – «Таврія» та «Динамо».
Увійдіть у свій обліковий запис