День народження: 24 січня 1991 р.\ Місце народження: м. Київ, Україна\ Зріст: 175 см.\ Вага: 85 кг.\ Сімейний стан: не одружений\
Історія майбутнього чемпіона світу та Європи розпочалася у столиці України зимового дня 24 січня 1991 року. Жан Венсанович Беленюк з’явився на світ у родині з різними коренями. Батько, Венсан Ндагиджимана, за походженням руандець-хуту, мати, Світлана Беленюк, – українка.
Студент Київського авіаційного інституту та українська дівчина були разом п’ять років, але коли в Руанді почалися військові дії, його мобілізували до армії. Більше руандець не повернувся. У 2001 році батько хлопчика загинув у дорожньо-транспортній пригоді.
Родина відчувала фінансові негаразди, заробітку офіціантки та швачки ледве вистачало на існування. Виховувати Жана допомагала бабуся.
«Траплялося, йшли до крамниці з сімома гривнями. Звісно, сім гривень тоді та зараз – різні гроші. Але тоді, коли на вечерю був якийсь йогурт та кілька бананів, ми вважали, що день вдався. Плюс подруга бабусі з села щось передавала», – пригадував борець в інтерв’ю.
У дитинстві Жан був енергійним, непосидючим хлопчиком з норовистим характером. Під час навчання у 271-й школі хлопець захоплювався баскетболом, ганяв м’яч на футбольному майданчику, відвідував секцію карате та навіть зацікавився народними танцями.
У 9-річному віці Жан за компанію з товаришем записався на греко-римську боротьбу. Першим наставником майбутнього чемпіона став Віталій Киселиця, з яким темношкірий спортсмен швидко порозумівся: Віталій не лише ділився з вихованцем бойовим досвідом, але й давав корисні поради на життєвому шляху.
Перші перемоги прийшли до українця на юнацьких змаганнях. На чемпіонаті світу у 2010 році Жан посів друге місце, а за рік став чемпіоном Європи серед юніорів та здобув бронзову медаль світової першості.
Про те, де продовжити навчання після школи, сумнівів не виникало – атлет вступив до Національного університету фізичної культури і спорту України. Згодом здобув диплом за фахом «менеджмент бізнесу».
Беленюк стверджує, що не надто переймався через увагу до кольору шкіри, на глузування за спиною не звертав уваги. Одного разу, втім, довелося тренуватися в одному залі з запеклим расистом, хлопець був повністю вкритий татуюваннями із зображенням свастики.
Перше досягнення на дорослих змаганнях прийшло до Жана у 2012 році. На чемпіонаті Європи в Белграді український борець здолав у 1/4 фіналу литовця Лаймутіса Адомайтиса, ставши бронзовим призером турніру. На літній Універсіаді в Казані спортсмен поділив бронзу з білорусом Давидом Хамзатовим.
У 2014 Беленюк вийшов у фінал чемпіонату Європи, де у боротьбі за золото переміг борця з Фінляндії Рамі Хіетаніємі, отримавши в процесі запеклої сутички розсічення. Цього ж року на світовій першості в Ташкенті спортсмен у битві за бронзу здолав німця Рамзіна Ацидзіра.
Після Європейських ігор, на яких Жан посів друге місце, українець у 2015 році вирушив на чемпіонат світу в Лас-Вегас. У фінальній сутичці з чемпіоном Азії Рустамом Ассакаловим Беленюк взяв гору з рахунком 6:0.
2016 рік подарував борцю золото чемпіонату Європи в Латвії та срібло на Олімпійських іграх у Бразилії. Олімпійські бої склалися вдало для київського спортсмена, який виступав у вазі до 85 кг: Жан послідовно розбив суперників з інших країн, лише у фіналі програвши першість грузину Давіту Чакветадзе з нищівним рахунком 9:2. Поєдинок, до речі, судив співвітчизник Чакветадзе, тож необґрунтовані зауваження мали місце.
На чемпіонаті світу, який відбувся в столиці Казахстану і мав статус передолімпійського, Жан завоював золоту медаль та олімпійську ліцензію.
Після перемоги над білорусом Миколою Стадубом у чвертьфіналі, Жан здолав німця Дениса Кудлу, а у вирішальному двобої переміг угорського атлета Віктора Льоринца.
В інтерв’ю спортсмен зізнався, що після тріумфу на міжнародній арені йому неодноразово пропонували змінити громадянство, але Беленюк відмовився. Про сутички з російськими колегами борець висловився чітко:
«Як ми можемо “особливо” готуватися до росіян, якщо наш головний тренер – Артур Дзигасов з Росії? Ми спортсмени, нам байдуже, росіянин, поляк чи будь-хто інший. Ми повинні виходити, змагатися та перемагати».
У 2019 році Беленюк почав поєднувати спортивну діяльність з політичною. Чемпіона світу обрали народним депутатом від партії «Слуга народу», і Жан став представляти інтереси українського спорту в коридорах влади.
Не всі, проте, з ентузіазмом сприйняли присутність темношкірого представника в Раді. Український кореспондент Василь Чепурний обурився у «Фейсбуці» таким станом справ, припустивши, що незабаром в Раду «підсунуть трансгендерну особу».
Беленюк гідно відповів на негатив, порадивши журналісту «вилізти з нори», мовляв, XXI століття на дворі.
В якості нардепа Жан вже встиг послужити на благо спортивної спільноти. Борець регулярно подає проєкти законів та постанов, деякі з яких розглянуті та прийняті.
Зараз Беленюк обіймає посаду першого заступника голови Комітету Верховної Ради з питань молоді та спорту.
Жан – активний користувач «Інстаграму». Складається враження, що спортсмен готовий ділитися з підписниками всім… окрім подробиць приватного життя.
Олімпійський чемпіон та нардеп публікує фото з змагань, тренувань та навчальних зборів, а також збережені дитячі знімки. Любить фотографуватися на фоні визначних пам’яток та мальовничих гірських краєвидів.
Борець постає у вигляді приємного, чарівного добряка з чудовим почуттям гумору, достатньо прочитати дотепний коментар на сторінці спортсмена до відео сутички у Верховній Раді.
У 2017 році борець відвідав батьківщину пращурів – Руанду. Жан зустрівся з родичами та відвідав могилу батька.
У цьому ж році українець в інтерв’ю українському телеканалу продемонстрував майстер-клас. Жан схопив журналістку Надію Коверську та різко кинув дівчину на килим. Відео з виразним написом «Стисле борцівське керівництво з переведення дівчат у “горизонтальне” положення» зібрало кумедні зауваження, де користувачі жартували, що на це можна дивитися вічно та намагалися дізнатися, з якого дублю вийшло зняти. Сама Надія зауважила, що після такого їй нічого не лякає.
Зріст олімпійського чемпіона 175 см, вага 85 кг.
У 2021 році у польській столиці відбувся черговий чемпіонат Європи, на якому Жан виступив у категорії до 87 кг. Спортсмен у поєдинку за бронзу знову зійшовся з німецьким борцем Денисом Кудлою та зміг здобути бронзову медаль.
Наприкінці липня Жан Беленюк у складі збірної України вирушив до Токіо. Перед олімпійськими змаганнями українець почувався впевнено, незважаючи на пошкодження плеча, отримане за три тижні до поїздки. Перші бої відбулися з представниками Сербії та Алжиру, але в обох поєдинках борець вийшов переможцем. Півфінальна сутичка пройшла також успішно: темношкірий спортсмен та депутат здолав на килимі Івана Хуклека з Хорватії, поглибивши, правда, травму.
Жан Беленюк виграв золото Олімпіади та станцював гопак
4 серпня у фінальному бою проти угорця Віктора Льоринца, якого Жан вже одного разу переміг у Нур-Султані, українець взяв гору та завоював для країни перше золото Олімпіади. В кінці спортсмен на радощах станцював український гопак, що стало родзинкою цього змагання.
Станом на 2025 рік Жан Беленюк — видатний український спортсмен і політик — продовжує активно працювати над розвитком спорту та молодіжної політики в Україні. Після завершення блискучої спортивної кар’єри, він зосередився на законодавчій діяльності та особистому житті.
У 2025 році Жан Беленюк, якому виповнилося 34 роки, заявив про готовність до створення сім’ї. Він зазначив, що раніше не замислювався про особисте життя, але тепер активно працює над цим питанням, розуміючи, що з часом це може стати складніше.
Таким чином, Жан Беленюк продовжує бути впливовою фігурою в українському суспільстві, поєднуючи досвід успішного спортсмена та активного політика, спрямованого на розвиток спорту та молоді в Україні.
У 2012 році здобув медаль бронзового ґатунку на першості Європи.
У 2014 році став бронзовим призером світової першості.
Також у 2014 році він виборов перемогу на європейському чемпіонаті.
У 2015 році завоював срібну нагороду на Європейських іграх.
У тому ж році посів перше місце на світовій першості.
2016 рік приніс срібну медаль на Олімпійських іграх.
Крім того, у 2016 році він став чемпіоном Європи.
У 2018 році здобув срібну нагороду на світовій першості.
У 2019 році тріумфував на Європейських іграх.
У цьому ж році він став переможцем світової першості.
Також у 2019 році він виборов перемогу на європейському чемпіонаті.
У 2021 році отримав бронзову медаль на чемпіонаті Європи.
Нарешті, у 2021 році він став олімпійським чемпіоном.
Жан є володарем орденів «За заслуги» другого та третього ступенів, які йому вручили за високі спортивні досягнення, відданість та прагнення до перемоги.
7 грудня 2020 року уряд Російської Федерації вніс його до переліку осіб, проти яких запроваджено обмеження. В українського борця є домашній улюбленець – собака Каспер.
Увійдіть у свій обліковий запис