Джоан Роулінг

Останні новини

ВІДЕО

ДЕТАЛЬНА ІНФОРМАЦІЯ

Відома письменниця Джоан Кетлін Роулінг – одна з найвизначніших авторів сучасності, що подарувала світові цикл творів про юного чарівника Гаррі Поттера та його товаришів. Перебуваючи в скрутному становищі, без коштів та з маленькою донькою, вона зуміла подолати всі життєві негаразди та стати однією з найуспішніших жінок на планеті. На даний момент вона має змогу не тільки тішити читачів своїми творами, але й підтримувати хворих та знедолених людей, які потребують матеріальної та моральної допомоги.

Майбутня авторка народилася у невеличкому містечку Йейт, що розташоване у графстві Південний Глостершир, за двадцять кілометрів від Брістоля. Її батьки, Пітер Джеймс Роулінг та Енн Волант, познайомилися в поїзді, що прямував з лондонського вокзалу Кінгс-Крос до Шотландії. Під час подорожі дівчина змерзла, і Пітер, як справжній лицар, запропонував їй пальто. Їхній шлюб відбувся через рік, молодятам на той час було лише по двадцять років. До речі, станція Кінгс-Крос стала однією з ключових локацій магічного світу, створеного їхньою старшою дочкою Джоан. Зараз на платформі 9 ¾ облаштовано фотозону для шанувальників Гаррі Поттера.

Отримавши шлюб, подружжя Роулінг оселилося у Південному Глостерширі, у невеличкому містечку Йейт з населенням близько двадцяти тисяч мешканців. Пітер влаштувався авіаінженером у бристольський філіал концерну Rolls Royce, Енн займалася науковою діяльністю.

Джоан народилася 31 липня 1965 року в пологовому будинку Чіппінг Содбері. Батьки чекали на хлопчика, якому навіть придумали ім’я Джон. Через два роки на світ з’явилася друга дочка Діана, і з мріями про спадкоємця довелося остаточно попрощатися.

Коли Джоан виповнилося чотири роки, родина переїхала в сусіднє містечко Вінтерборн. Там дівчинка пішла в початкову школу Святого Михайла. Існує припущення, що директор цього навчального закладу, Альфред Данн, став прототипом директора школи Гаррі Поттера – Альбуса Дамблдора.

Протягом п’яти років мешкаючи в Уінтерборні, Роулінг знову змінила місце проживання – цього разу в село Татсхілл, що знаходилося поблизу південного Уельсу. Сім’я оселилася у затишному старовинному маєтку в готичному стилі, де раніше була місцева школа. З вікна спальні Джоан відкривався дивовижний краєвид на сад та гирло річки, в будинку був льох, що вів у підвал, і горище, заповнене різноманітними старовинними речами.

Не дивно, що саме в цьому домі в уяві Джоан почали виникати казкові образи, які згодом втілилися в її творах. У 1995 році котедж придбав продюсер ВВС Джуліан Мерсер, який зберіг всю обстановку майже в незмінному вигляді. А у 2019 році письменниця повернула собі «дім дитинства», викупивши його за 500 тисяч фунтів.

Джоан Роулінг

Через часті зміни місця проживання у молодої Джоан практично не було друзів, окрім рідної сестри Діани. Вона читала їй казки та вигадувала власні історії, які дівчинка слухала, затамувавши подих. Свій перший оповідання – про містера Кролика та міс Бджолу – Роулінг написала у 6 років. Діана була у повному захваті та вимагала від сестри продовження. Так одна за одною почали з’являтися невеликі казкові історії, які через деякий час стали основою її творчості.

У Татсхіллі Джоан відвідувала школу Wyedean, де працювала її мати. Навчалася дівчинка непогано, особливо добре їй вдавалися історія, іноземні мови та література. Вчителька англійської мови пишалася своєю ученицею та читала її твори перед усім класом, тим самим надихаючи Джо на подальшу письменницьку діяльність.

Коли дівчині виповнилося п’ятнадцять років, у Енн Роулінг діагностували розсіяний склероз. З батьком у Джоан стосунки і так складалися не найкращим чином, а хвороба матері зробила атмосферу в домі ще більш напруженою та пригнічуючою. Дівчинці нічого не залишалося, окрім як замикатися у своїй кімнаті та занурюватися у світ вигаданих героїв, який допомагав їй відволіктися від жорстокої дійсності.

Родинні зв’язки у сестер Роулінг з’явилися лише після переселення в містечко Вінтербурн. За щасливим збігом обставин прізвище одного з них було – Поттер. Як зізнається сама письменниця, дане прізвище завжди подобалося їй значно більше, ніж її власне. Оскільки через прізвище Роулінг (схоже на rolling pins) її часто кепкували «качалкою».

Після завершення школи Роулінг спробувала вступити до Оксфордського університету, але не склала іспитів і стала студенткою факультету філології Ексетерського університету. Окрім класичної англійської філології вона вивчала французьку, італійську та іспанську мови, а також історію стародавньої Греції та Риму. Університетські друзі та викладачі, згадуючи про Роулінг, кажуть, що вона завжди була замкненою та дивною дівчиною, рясно фарбувала очі та носила з собою книги Толкієна та Діккенса.

До програми курсу входив рік навчання в Парижі, який Джоан видався найкращим містом на землі. Це був чудовий час – дівчина мешкала в орендованій квартирі з іспанцем, італійцем і росіянином, жадібно вбирала незнайому культуру і відчувала себе вільною та щасливою.

Джоан Роулінг

Як Роулінг створила «Гаррі Поттера»

 

Якби не нещасне кохання, ймовірно, світ не побачив би однієї з найпопулярніших фентезі-серій у сучасній літературі.

Успішно закінчивши Ексетер у 1986 році, Роулінг переїхала до Лондона та влаштувалася секретарем-перекладачем в «Міжнародну амністію» – неурядову організацію, що займалася захистом прав франкомовного населення країн Африки.

У Лондоні Джоан вперше закохалася і зі своїм молодим чоловіком переїхала до Манчестера. Їхній роман тривав недовго, і незабаром вона вже поверталася назад, ковтаючи сльози в переповненому вагоні.

Потяг затримали на чотири години, і саме в цей момент у її голові народився образ худорлявого чорноволосого хлопчика в смішних круглих окулярах, наділеного надприродним чарівним даром.

У Джоан навіть не було під рукою інструменту для запису думок, і вона вже не могла дочекатися повернення додому. Потрапивши у помешкання, дівчина одразу кинулася до робочого столу і сиділа там до світанку, створивши декілька розділів свого першого твору «Філософський камінь».

Джоан не вагалася, як назве свого персонажа – ім’я Гаррі їй подобалося з ранніх років, а прізвище Поттер належало близькому товаришеві. Авторка поділилася з юним чарівником своїм днем народження, а взірець Герміони взяла з самої себе в одинадцятирічному віці.

Велика кількість несподіваних подій та захопливих бесід розгортається у потязі, який став для Джоан символічним переходом у нове існування. І справді, доля письменниці з цього моменту суттєво змінилася, хоча до виходу книги та визнання Роулінг залишалося цілих сім років!

Наприкінці 1990 року померла мати Джоан, що стало для неї великим горем. Свої переживання авторка відтворила на папері – Гаррі Поттер також пережив втрату батьків, а його антагоніст і головний лиходій одержимий нав’язливою думкою здолати смерть.

Джоан Роулінг

Вирішивши розпочати життя з нуля, Джоан переїхала до Португалії та влаштувалася на роботу викладачем англійської мови. Через півтора року вона познайомилася в барі з тележурналістом Хорхе Арантесом, за якого вийшла заміж у жовтні 1992 року. Перша вагітність завершилася невдачею, під час другої Джоан доводилося викладати майже до самих пологів, оскільки чоловік ніяк не міг знайти стабільну роботу.

27 липня 1993 року на світ з’явилася малеча Джессіка Ізабель, але шлюб, що вже тріщав по швах, її народження так і не змогло врятувати. За вдачею запальний і нестриманий, Хорхе з незначної причини зривався на дружину і навіть піднімав на неї руку.

Не в змозі більше витримувати такого ставлення, Джоан пішла від чоловіка, забравши п’ятимісячну доньку та валізу з рукописами. Напередодні нового 1994 року вона переїхала до сестри в Единбург.

Спочатку вона існувала на допомогу та перебувала у глибокому занепаді, не усвідомлюючи, яке майбутнє чекає на неї з дитиною. До того ж колишній чоловік не припиняв спроб повернути непокірну дружину та погрожував відібрати у неї доньку.

Джоан все ж змогла позбутися Хосе – здобувши підтримку держави, вона подала на розлучення і у 1994 році розірвала ненависний шлюб. Приблизно в цей самий час вона завершила свій перший твір і почала другий, який доводилося створювати у сусідньому кафе, поки маля Джессіка дрімала у візку. Відвідуючи курси викладачів при Единбурзькому університеті, Роулінг отримувала допомогу в розмірі сімдесяти фунтів, якої ледве вистачало навіть на придбання іграшок для дитини.

Від самогубства Джоан врятувала любов до дочки та робота над книгою, яку вона прагнула закінчити будь-якою ціною. Чорна смуга в житті письменниці не могла не відбитися у її творчості, і в романі з’явилися дементори – жахливі сліпі істоти, що живляться світлими спогадами та позитивними емоціями людей і висмоктують з них душу.

Джоан Роулінг

Тріумф «Гаррі Поттера» та всесвітня слава

 

Виявилося, що написати книгу – це лише половина справи, головне – знайти видавництво, яке погодиться випустити її у друк. У 1995 році, закінчивши роботу над першим твором «Філософський камінь», Джоан розіслала копії рукописів у дванадцять видавництв і скрізь отримала відмову. Лише через рік редактор лондонського видавництва Bloomsbury Баррі Каннингем дав згоду на публікацію книги, та й то лише після того, як нею зацікавилася його восьмирічна донька.

Перший наклад склав 1000 примірників, а через п’ять місяців роман отримав премію British Book Award як найкраща дитяча книга року. На початку 1998 року в США було проведено аукціон на право публікації «Філософського каменю», який виграло видавництво, запропонувавши автору 105 тисяч доларів. Для Джоан це були неймовірні гроші, вона ще довго не могла повірити своїй радості.

Друга частина роману, «Гаррі Поттер і таємна кімната», з’явилася у світ в 1998 році. За неї Роулінг отримала поважну відзнаку Smarties, подібно до третьої – «Гаррі Поттер і в’язень Азкабану», опубліковану роком пізніше. А кіностудія Warner Brothers розпочала зйомки екранізації роману. Роулінг висунула вимогу: усі виконавці саги повинні бути вихідцями з Великої Британії. В результаті тривалого підбору акторів затвердили блискучий склад, прикрасою якого стали молоді Даніель Редкліфф, Руперт Грінт та Емма Вотсон.

Четверта книга «Гаррі Поттер і Кубок вогню» перевершила всі показники розповсюдження в США та Великій Британії – майже весь наклад розійшовся за лічені дні. Наступні три частини очікував не менший успіх – вони стабільно ставали світовими бестселерами та встановлювали нові рекорди продажів. Але найважливішим було те, що історії про Гаррі Поттера повернули молодій аудиторії зацікавленість до читання, майже втрачену з появою в сучасне життя телебачення та комп’ютерних технологій.

У 2004 році Роулінг стала першою жінкою-мільярдером за версією Forbes, яка досягла процвітання саме завдяки своїм книгам. У 2017 році Роулінг очолила перелік європейських знаменитостей з найбільшим прибутком, її річний заробіток складав близько 100 мільйонів доларів.

Джоан Роулінг

Поради початківцям від Джоан Роулінг

 

Нещадно відстоюйте своє право на «письменницькі» дні. Не піддавайтеся на переконання на зразок «ця зустріч необхідна» та «ця справа надзвичайно важлива». Це непросто: хоча письменництво – мій основний заробіток вже багато років, мені досі доводиться боротися за час, щоб займатися ним. Встановлення меж з близькими – головний крок. Хоча б: «Мамо, мені потрібно 15 хвилин тиші, добре?».

Вам необхідно працювати. Так влаштовано – потрібна дисципліна. Легко забути, що письменництво – також праця. А працювати не завжди хочеться. І звісно, ми не завжди перебуваємо у стані натхнення. Але щоб бути письменником, потрібно навчити себе здатності сісти і писати, навіть якщо немає бажання. Не ви працюєте на музу, а муза на вас.

Ви навчите її з’являтися, коли ви творите.
Я припинила лицемірити, будучи не собою, та спрямувала зусилля на єдину діяльність, що була значущою особисто для мене – створення текстів. Так, це можливо поєднувати з іншою роботою та різними обов’язками. Чи створюєте ви тексти? Я знаю, ваш внутрішній цензор пробурмотів «ні», але крихітний вогник непогасної надії прошепотів «так». Ви автор. Це означає, що ви пишете. Бігун бігає, митець малює, кухар готує. А ви – письменник і ви творите. Змиріться з цим і боріться за віру в себе. Ви здивуєтесь, як далеко вас приведе ця впевненість.

Пишіть про те, що особисто вам відомо: ваші захоплення, почуття, переконання, близьких, сім’ю, улюбленців. Це не означає, що для написання про НЛО вас повинні викрасти прибульці. Просто всі чудові історії є універсальними. Незалежно від вашої країни, мови, яку ви використовуєте; всі люди розуміють, що означає відчувати самотність, знедоленість, розчарування. Я значно спрощую, але суть у тому, що ви вже знаєте, як розповісти зворушливу історію, бо живете нею. А практика та дисципліна допоможуть вам викласти її на папері.

Коли діти питають мене, як стати автором, я відповідаю: читайте якомога більше. Читайте, читайте та читайте, і чим більше ви читаєте, тим багатшим буде ваш словниковий запас. Тим краще ви відчуватимете метафори, поезію, красу, пристрасть і милосердя.

Наполегливість необхідна не лише для написання книги, а й для подолання шквалу критики та відмов. Це неприємна істина, але видавництва відхилятимуть ваші роботи. Багато разів. «Гаррі Поттеру» відмовляли знову і знову. А ще є негативні відгуки читачів. Ви не повинні припиняти творити через відмови та критику. Беріть ручку та продовжуйте працювати.

Те, про що ви пишете, стає частиною вас. Тому важливо, щоб те, що ви створюєте, вам подобалось.

Джоан Роулінг

Це нагадує стрічку Мебіуса: ваші почуття та погляди допомагають у створенні тексту, проте написане часто прояснює, виправляє та викриває ваші переконання, досвід і емоції. Існують речі, про які ви навіть не здогадуєтеся, але знає ваше несвідоме, і ці речі впливатимуть на вашу творчість.

Неуспіхи неминучі. Усвідомте, що ви витратите чимало часу, перш ніж створите те, чим будете задоволені. Я написала дуже багато, перш ніж мене все почало влаштовувати. І це нормально. Ви створите безліч нісенітниць, відкинете їх і напишете нові. Це може зайняти мільйон слів. Це може тривати 12 років. Але це шлях, яким ідуть усі талановиті автори.

Після «Гаррі Поттера» у 2011 році стало відомо, що Роулінг змінила літературного представника та почала працювати над книгами для дорослої аудиторії. Восени 2012 року вийшов соціальний роман «Несподівана вакансія», який за перші три тижні розійшовся накладом понад мільйон примірників. У центрі сюжету – посада в міській раді, боротьба за яку підняла на ноги це тихе містечко.

За ним послідувала серія детективних романів про Корморейна Страйка, видана під ім’ям Роберта Гелбрейта. Втім, те, що за цим іменем ховається Роулінг, стало відомо через три місяці після виходу першої книги серії, «Крик зозулі».

Письменниця надсилала детективний роман під вигаданим іменем і зіткнулася з численними відмовами. Редактори назвали її книгу «незадовільною» (однак у пресі роман зустріли тепло та назвали Роберта Гелбрейта перспективним новатором). Зрештою, «Крик зозулі» видало те ж видавництво, що й «Несподівану вакансію», редактор у книг також був один і той самий – так преса й встановила справжнього автора.

Роулінг розповіла в інтерв’ю, що використовувала псевдонім, щоб дізнатися щиру думку про свою творчість, оскільки її прізвище на обкладинці «Несподіваної вакансії» сильно вплинуло на обсяг продажів. Окрім цього, прізвище «Роулінг» встановлює надзвичайно високий стандарт, а їй хотілося уникнути супутнього гучному імені тиску громадськості. Коли обман викрили, того ж дня продажі збільшилися на 150 000%.

Особисте життя Джоан Роулінг

 

Через гіркий досвід першого невдалого шлюбу Роулінг тривалий час не наважувалася знову одружитися. Але знайомство з англійським лікарем-анестезіологом Нілом Майклом Мюрреєм змінило її життя – Джоан нарешті знайшла особисте щастя і стала матір’ю ще двох дітей.

24 березня 2003 року у пари народився син Девід Гордон Роулінг Мюррей, а через два роки з’явилася на світ малеча Маккензі Джин Роулінг Мюррей (23.01.2005), якій письменниця присвятила шосту книгу «Гаррі Поттера».

Зараз Роулінг з родиною мешкає в Шотландії, активно займається благодійністю та фінансує фонд з боротьби з розсіяним склерозом, від якого померла її мати. Вона багато допомагає незабезпеченим сім’ям, матерям-одиначкам та покинутим дітям, пам’ятаючи про ті важкі часи, коли з малолітньою донькою на руках намагалася вижити на мізерну допомогу.

Джоан Роулінг

Джоан Роулінг сьогодні

 

«Погана кров», п’ята книга із серії про детектива Страйка, яка вийшла влітку 2020 року, несподівано зазнала різкої критики за трансфобію, оскільки за її сюжетом лиходій, вбивця-маньяк, у пошуках жертв переодягається в жіночий одяг.

Мабуть, скандалу б не було, якщо б подія не наклалася на попередній скандал, коли письменниця, помітивши в новинному виданні фразу «людина, яка має менструацію», написала іронічний твіт:

«Людина, яка має менструацію». Я впевнена, є якесь слово для таких людей. Допоможіть згадати. Утробщина? Хлюпщина? Фугрязьщина? [в оригіналі: «Wumben? Wimpund? Woomud?» – прим. автора]

Після другого «удару» захисники трансгендерних людей накинулися на письменницю зі звинуваченнями в нетерпимості.

У соціальній мережі Twitter з’явився тег #СмертьДжКРоулінг, натякаючи на завершення творчого шляху письменниці після публікації її твору. На противагу цьому, прихильники Джоан започаткували власний тег «Підтримую Дж. К. Роулінг», де критикують нещирість опонентів авторки, які виросли на казках про Гаррі Поттера, а тепер бажають їй шкоди.

У вересні 2020 року користувачі Twitter також звинуватили авторку в антиєврейських поглядах – через змалювання гоблінів, жадібних і з гачкуватими носами працівників банку «Ґрінґотс», у яких деякі читачі побачили натяк на євреїв.

Восени 2021 року ім’я письменниці не було внесене до переліку запрошених на зйомки серіалу HBO з нагоди 20-річчя виходу першого фільму про Гаррі Поттера. Роулінг пов’язала це з нещодавнім «трансгендерним конфліктом». Незабаром після цього троє активістів оприлюднили в мережі місце проживання Джоан та її родини, після чого письменниці почали погрожувати знищенням. Вона повідомила про погрози правоохоронним органам.

Мені надійшло стільки листів з погрозами, що я могла б ними облицювати свій дім. Але мовчати я не збираюся. Можливо, це найкращий спосіб продемонструвати, що ваш рух не становить загрози для жінок – припинити погрожувати, турбувати та переслідувати нас.

Джоан Роулінг зараз

 

У 2024–2025 роках вона продовжує активну творчу діяльність, водночас залишаючись у центрі суспільних дискусій через свої погляди на питання гендерної ідентичності.

Літературна діяльність

 

У грудні 2024 року Роулінг опублікувала новий роман «The Hallmarked Man» — восьму книгу з серії про детектива Корморана Страйка. Також у 2025 році анонсовано вихід трьох кишенькових видань «Pocket Potters», які будуть доступні у Великій Британії та США.

Джоан Роулінг

Телевізійна адаптація «Гаррі Поттера»

 

Роулінг виступає виконавчою продюсеркою нового серіалу HBO за мотивами книг про Гаррі Поттера, прем’єра якого запланована на 2027 рік. Незважаючи на її участь, представники HBO запевнили, що особисті погляди авторки не вплинуть на зміст серіалу.

Суспільна позиція та суперечки

 

У 2024 році Роулінг пожертвувала £70,000 організації For Women Scotland, яка виступає за збереження юридичного визначення жінки на основі біологічної статі. Після рішення Верховного суду Великої Британії, яке підтримало цю позицію, письменниця опублікувала фото з сигарою на яхті з підписом: «Мені подобається, коли план спрацьовує».

У травні 2025 року понад 2,000 діячів культури, включаючи акторів з франшизи «Гаррі Поттер», підписали відкритий лист на підтримку трансгендерних прав. Роулінг відповіла на це есе, в якому назвала підписантів «зрадниками» та звинуватила їх у страху перед втратою кар’єри.

Реакція на критику

 

Після того, як актор Паапа Ессіду, який грає Снейпа в новому серіалі, висловив підтримку трансгендерним правам, у ЗМІ з’явилися припущення, що Роулінг може вплинути на його звільнення. Письменниця заявила, що не має повноважень звільняти акторів і не зробила б цього навіть за наявності такої можливості, підкресливши важливість свободи думки.

Джоан Роулінг

Майбутні публікації

 

У 2025 році видавництво Skyhorse планує випустити першу повну біографію Джоан Роулінг під назвою «A Pen to Change the World», яка охоплює її літературну кар’єру та суспільну діяльність.

Станом на 2025 рік Джоан Роулінг залишається однією з найвпливовіших фігур у сучасній літературі, продовжуючи створювати нові твори та брати участь у суспільних дебатах.


Використання фото: П.4 ст.21 ЗУ “Про авторські та суміжні права – “Відтворення з метою висвітлення поточних подій засобами фотографії або кінематографії, публічне повідомлення або повідомлення творів, побачених або почутих під час таких подій, в обсязі, виправданому інформаційною метою.”

Ів Бест

6 хвилин на перегляд

Мадс Міккельсен

10 хвилин на перегляд

Вахіде Перчін (Ґердюм)

11 хвилин на перегляд

Кайл Чандлер

4 хвилин на перегляд

Вільям Забка

6 хвилин на перегляд

Брук Шилдс

9 хвилин на перегляд

Алла Мазур

8 хвилин на перегляд

Френк Грілло

6 хвилин на перегляд